یادداشت : مقابله با حواس پرتی ناشی از شبکه های اجتماعی و راهکارهای تمرکز در کلاس آنلاین


07 اسفند 1399 86 بازدید

 

مقابله با حواس پرتی ناشی از شبکه های اجتماعی و راهکارهای تمرکز در کلاس آنلاین

 

1)تعیین کردن هدف: 

هدفتان هر چه هست آن را بیابید و روی تکه کاغذی بنویسید، این تکه کاغذ را جایی بچسبانید که بیشتر روز جلوی چشمتان باشد و نقش یادآور را برایتان داشته باشد.(مثال : امروز باید این مبحث از کتاب را به پایان برسانم). 

 

2)مدیریت اعلان ها: 

 سیستم اعلان شبکه های اجتماعی به گونه ای است که به محض دریافت پیام، شما را خبر دار خواهد کرد برای جلوگیری از حواس پرتی میتوانید آن را غیر فعال کنید. 

 

3)کم تر پست گذاشتن: 

به عنوان مثال خود را به این محدود کنید که در طول روز، فقط یک بار پست بگذارید به این شکل کم تر دچار حواس پرتی خواهید شد. (برای هر مسئله ای پست و استوری نگذاریم).

 

4)دور نگه داشتن موبایل:

یکی دیگر از راه های جلوگیری از حواس پرتی این است که گوشی را از دسترس خود دور کنید. یعنی اگر مشغول مطالعه هستید گوشی خود را در کشو قرار دهید. (در کلاس مبحثی را متوجه نمی شویم به خاطر رهایی کلافگی سریع به سراغ اینستاگرام می رویم که این روش درستی نمی باشد و باید در محیط کلاس درس بمانیم و با پرسش و پاسخ به نتیجه درست برسیم). 

 

5) شناسایی الگوهای رفتاری: 

حواس پرتی ناشی از شبکه های اجتماعی معمولا با نشانه ای بخصوص شروع می شود که با شناسایی آن و الگوهای رفتاری خود، می توانیم آن را کنترل کنیم. 

 

6) کم کردن مدت زمان استفاده: 

در تمامی شبکه های اجتماعی بخشی برای مشاهده تعداد ساعت فعالیت کاربر وجود دارد. شما می توانید این مدت زمان را بررسی کنید و سعی کنید به مرور زمان آن را کم تر کنید. (ساعت های خاصی برای پاسخ دادن به دوستان وگروه های مجازی تعیین کنیم وبرای خودتان قوانین مشخص کنید که در ساعتی مشخص پاسخ دوستانتان را بدهید). 

 

✏️ راهکار: یکی از راهکارهای کم تر استفاده کردن از فضای مجازی (پوشه ای درست شود واپلیکیشن هایی زیاد چک می شوند داخل آن پوشه بگذاریم یا اینکه تنظیم ساعت بزاریم). 

 

7) منطقه تکنولوژی ممنوع: 

می توانید قانونی برای خود وضع کنید واستفاده از موبایل را در برخی از مکان ها ممنوع کنید.

✏️ (در تایم کلاس است استفاده کردن لپ تاپ، گوشی، و تبلت ممنوع است و اگر این ممنوعیت برایتان سخت است به فاصله یک ربع در حدود 1 دقیقه فضای مجازی چک شود). 

 

8) تعیین سرگرمی و فعالیت:

 اگر بخشی از وقت تان را با فعالیتی سرگرم کننده پر کنید که ارزش وقت گذاشتن داشته باشد کمتر به سراغ استفاده از شبکه های اجتماعی خواهید رفت. (یکی از علت های اعتیاد به فضای مجازی این می باشد که تفریحی برای خودمان تعریف نکرده ایم و تنها تفریحمان محدود به استفاده از اپیلکیشن گوش کرده ایم.به جز شبکه های اجتماعی باید تفریحی برای خود ایجاد کنیم. به عنوان مثال: در فرصت های آزاد فعالیت های هنری یا ورزشی انجام بدهیم، دیدن فیلمی خوب نیز می تواند جزو تفریحات باشد.

 

نظرات کاربران 0 نظر