لذتی کوتاه و اندوهی ماندگار


05 تیر 1399 111 بازدید

هر کدام از ما ، در وهله‌های مختلف زندگی ، در معرض انتخاب‌های زیادی قرار می‌گیریم که ازطریقی ، درصدد رفع نیازها و کسب لذت خودمان هستیم و برای آن تلاش می‌کنیم تا به هدف مطلوب‌مان برسیم، اما گاهی ، امکان تحقق آن در کوتاه‌مدت وجود نداشته و به‌ ناچار، باید آن را به تاخیر بیاندازیم. افراد مختلف در شرایط یکسان ، واکنش‌های متفاوتی را از خود بروز می‌دهند. بعضی برای اهداف‌شان برنامه ریزی کرده و برخی دیگر خواستار این هستند که یک شبه ، ره صد ساله را طی کرده و سریعا به خواسته‌ی خودشان برسند.

این موضوع نظر برخی پژوهشگران را به سمت خود جلب نموده وپس از انجام پژوهش‌های فراوان ، به این نتیجه پی بردند که در افراد موفق ، توانایی به تاخیر انداختن رضایت و لذت‌ها به وفور دیده می‌شود. ما نیز برای موفقیت در زمینه‌های مختلف زندگی ، بهتر است این مهارت را در خود تقویت کرده که کنترل بیشتری بر تمایلات و خواسته های خود ، داشته باشیم تا در نهایت ، به نتیجه مطلوب‌تری دست یابیم‌. 

مسئله دیگر این است که هریک از ما ممکن است باورهای غلطی را در ذهن بپرورانیم. یکی از این باورهای نادرست ، مصرف مواد در شب امتحان با هدف افزایش تمرکز و بهره وری بهتر از توانایی‌های ذهن ، است که فکر می‌کنیم ظاهرا مشکلی را ایجاد نمی‌کند و منوط به همین یک شب است ؛ درحالی که چه بسا همان یک شب ، پیامدهای جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

تناسب اندام ، از دیگر مواردی است که در دهه‌ی اخیر ، به شدت ذهن قشر جوان را به خود درگیر نموده که برای دستیابی سریع به آن ، به بسیاری از قرص‌ها و رژیم‌های نادرست لاغری روی آورده و ماحصل آن را میتوان در رشد روزافزون آمار اعتیاد و یا اختلالات روانی یا جسمانی مشاهده کرد.

هریک از ما ممکن است ، در جنبه های مختلف زندگی ، با مسئله اعتیاد روبه‌رو شده و یا حتی در نزدیکی و چند قدمی آن، قرار گرفته باشیم. شاید نشانه‌های اولیه‌ی آن زمانی مشخص می‌شود که فرد ازدرون احساس ضعف کرده و قدرتی برای خود قائل نیست ، بنابراین در بیرون از خود ، به دنبال رضایت و احساس قدرت می‌گردد. از پرخوری به فیلم ، از فیلم به کتاب ، از کتاب به سیگار ،از سیگار به الکل ، از الکل به مواد مخدر و ... .دائما یک چیز ،جایگزین دیگری می‌شود و ما به جایگزین‌های آن ، اعتیاد پیدا می‌کنیم . ما با روی آوردن به اعتیاد ، خواستار کاهش درد ناشی از سختی ها و مشکلات زندگی‌مان هستیم.اما همین مسئله ، دائما به اعتیادمان دامن می‌زند. شاید اعتیاد راهی است برای دست یافتن به رضایت ، یا سرکوب یک اضطراب و یا حتی انکار یک حقیقت دردناک.

هیچ یک از افراد ، با نیت معتاد شدن ، مواد مصرف نمی‌کنند ، هرفرد با انگیزه‌ی خاصی به سمت مواد گرایش میابد . تناسب اندام ، افزایش تمرکز ، کسب آرامش و شادابی، فراموشی مشکلات و حس استقلال و روحیه‌ی جست‌وجوگری که در نوجوانان دیده می‌شود ،بعضاً ممکن است آسیب‌هایی را به دنبال داشته باشد که مضرات آن بیشتر از فوایدش باشد. اما همه‌ی آن‌ها یک هدف کلی و مشترک دارند ؛ کسب لذت لحظه‌ای و فوری!

زمانی که در زندگی ، با مسائل و دردسرهای مختلف ، روبه‌رو می‌شویم که از قضا ، مهارت لازم حل مسئله را نیز نداریم ، ناچاراً مجبور به فرار می شویم که اعتیاد را نیز می‌توان نوعی از فرار از واقعیت دانست. این داستان ممکن است تا جایی ادامه یابد که اعتیاد و مصرف مواد ، تبدیل به اهداف اصلی زندگی شخصی‌مان‌ شده و در نهایت سبب انحراف مسیر زندگی‌مان از مسیر اصلی شود .

به امید آنکه با فراگیری مهارت‌های زندگی ، به عنوان اصل مهم برای داشتن زندگی بهتر و آگاهی از پیامدهای جبران‌ناپذیر مواد ؛ دید روشن و نگاه بازتری نسبت به مسائل مهم زندگی داشته باشیم. لذا آرزو میکنم که زندگی نوجوانان و جوانان سرزمینم ، توأم باشد از فراگیری فرصت‌های جدید یادگیری ، رشد شخصی و مصون ماندن از تمامی آسیب‌ها و نابهنجاری‌های اجتماعی.

 

نویسنده : عطیه سلطانی

 

نظرات کاربران 0 نظر