رشد چشمگیر خشونت های خانگی در کشور


23 مهر 1399 61 بازدید

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یاریگران زندگی به نقل از سلامت نیوز:دکتر مجید ابهری رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی ، درباره خشونت های خانگی گفت:« خشونت های خانگی یکی از زشت ترین چهره های خشم است که متاسفانه در کشور ما نیز مشاهده می گردد. علت بروز خشونت های خانگی ضعف مدیریت هیجان های رفتاری و عدم کنترل خشم و عصبانیت است که به دلایل مختلف اتفاق می افتد. مشکلات اقتصادی و گرانی و تورم همچنین اخبار هیجان آفرین مانند گرانی ساعت به ساعت سکه و دلار و امثال این‌ها باعث ایجاد تنش های روحی و رفتاری در مردم می گردد.از طرف دیگر ضعف مالی در خانواده ها یکی از اصلی ترین دلایل بروز اختلافات خانوادگی می باشد « .

 

ابهری در ادامه گفت:« خشونت های خانگی به چند صورت اتفاق می افتد از جمله خشونت های گفتاری مثل فحاشی و بد دهنی یا خشونت های فیزیکی مانند کتک زدن و مشکلات مشابه آن و خشونت های رفتاری مانند محروم نمودن همسر از روابط عاطفی و جنسی می باشد.» 

دکتر ابهری تاکید کرد:« در سال جاری خشونت برعلیه زنان رشد چشمگیری یافته و علت آن مشکلات اشاره شده می باشد که مشکل بیماری واگیردار کرونا نیز بر آن اضافه گردیده است ؛ بنابراین برای کاهش اینگونه هیجان های رفتاری باید مدیریت کنترل خشم و هیجان های رفتاری به زوجین جوان و خانواده ها آموخته شود و زن و شوهر هنگام بروز مشکلات به مشاورین مجرب مراجعه کنند« .

 

ایشان در ادامه گفت:« در حال حاضر قانون صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در مجلس در حال تصویب است که با تصویب این قانون و پیگیری نمایندگان محترم مجلس و معاونت پیشگیری قوه قضاییه می توان تا حدود زیادی از خشونت های خانوادگی مخصوصا خشونت بر علیه زنان جلوگیری کرده و این رفتار ناخوشایند را کاهش داد. متاسفانه به دلایل مختلف لایحه جلوگیری از خشونت علیه زنان در مجلس معطل مانده که در دوره یازدهم نمایندگان محترم قول داده اند با قاطعیت این لایحه را پیگیری کرده و به ثمر برسانند، در صورت تصویب این لایحه تا حدود زیادی می توان نسبت به کاهش خشونت در خانواده ها امیدوار بود.»

 

وی درباره قتل های ناموسی گفت:« متاسفانه به دلایل حیثیتی بسیاری از خانواده ها علت قتل های خانوادگی را اعلام نمی کنند مگر اینکه موضوع در فضای مجازی به صورت عریان اعلام گردد اما ؛ می توان گفت قتل های ناشی از مسایل ناموسی تقریبا به دو برابر افزایش یافته است اما بنا به دلایل گفته شده آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد. » 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران 0 نظر