تلفن تماس : 82233260

در میان ستارگان


11 اسفند 1396 492 بازدید

سفینه tr-k6065 در دل فضای بی‌کران پیش می‌رفت و سفینه str-70 را تعقیب می‌کرد. اسی پشت رل نشسته بود و منوچ روی صندلی شاگرد نقشه‌خوانی می‌کرد. عماد هم در واحد موتورخانه مشغول انجام وظیفه بود. منوچ با شیء درازی که در دست داشت به شانه اسی زد و گفت: «جلوتر یک چاله فضایی داریم. بپا نیفتی توش.» اسی گفت: «وای سوختم. این چی بود زدی رو شونه‌ام.»

منوچ: «این دنده سفینه است دیگه.»

اسی: «خب چرا درآوردی این لامصبو.»

منوچ: «بی‌خیال ما که با آخرین سرعت داریم می‌ریم، چه احتیاجی به این داریم.»

اسی: «خب حالا چرا تهش این‌قدر داغ بود؟»

منوچ: «احتمالا گیربکس داغ کرده. اصن کی گفته تهش داغه؟ اصن تو که لباس فضانوردی تنت داری نباید گرمای اینو احساس کنی.»

اسی: «راست می‌گی ها حتما خیالاتی شدم. حالا این‌قدر حرف نزن. گمشون می‌کنیم ها.»

منوچ: «حالا تو از کجا این‌قدر مطمئنی که این سفینه جلویی مال بابای ستاره خانم شماست؟»

اسی: «آها سوال خیلی خوبی پرسیدی. ببین بغل سفینه رو، سمت راست کنار در شاگرد. این خوردگی رو هر جا دیدی بدون کار ستاره خانم ماست. الهی من به فدای اون دست‌فرمونش بشم. موقع رفتن توی پارکینگ اونجا رو می‌زنه به چارچوب در. از وقتی که پی‌کی داشتند تا بعد که سانتافه خریدند تا الان که سفینه سوار می‌شن همه وسیله‌هاشون این خوردگی رو داشته.»

منوچ: «تو هم چشای تیزی داری ها، من که از این فاصله چیزی نمی‌بینم.»

اسی: «صافکارش خوب بوده. گریسی در‌آورده، چیزی معلوم نیست.»

عماد با یک محموله زغال افروخته وارد کابین خلبان شد و زغال‌ها را توی باک سفینه که بین اسی و منوچ قرار داشت، ریخت. سرعت سفینه tr-k6065 افزایش یافت و لحظه به لحظه به سفینه str-70 نزدیک‌تر می‌شدند. سفینه str-70 هم متعاقبا سرعت خود را افزایش داد. عماد: «اس... اس... اس... اسی جون، یه‌وقت اون‌قدر غر... غر... غرق تعقیب و گریز نشی که ما رو فراموش کنی.»

منوچ: «راست می‌گه. ما اون سیاره‌ای که توش کشت خشخاش آزاده پیاده می‌شیم. رد نکنی ها.»

اسی: «بذارین من داماد این خانواده بشم... برای هر کدومتون یک سیاره می‌خرم که توش هر چی خواستین بکارین.»

عماد و منوچ به افتخار اسی دست زدند و اسی پدال گاز سفینه را فشرد و باز هم به سفینه جلویی نزدیک‌تر شدند. تعقیب و گریز چند ساعتی ادامه داشت. یک‌باره سفینه اسی به پت‌پت افتاد و سرانجام خاموش شد. منوچ گفت: «مهندس این‌قدر گاز دادی که سوختمون تموم شد.» اسی همان‌طور که به دور شدن سفینه جلویی نگاه می‌کرد گفت: «حیف شد داشتیم بهشون می‌رسیدیم.» سفینه در فضای تاریک و بی‌کران معلق بود. سه نفری از پنجره‌های سفینه به بیرون خیره شده بودند.

* * *

کم‌کم آفتاب طلوع کرد و تاریکی بی‌کران از بین رفت. منوچ که با تابش آفتاب توی صورتش بیدار شده بود، با انبری که در دست داشت زد روی شانه اسی و گفت: «پاشو اسی جون، پاشو جل‌ و‌ پلاسو جمع کنیم که الان سر و کله مادربزرگت پیدا می‌شه.»

اسی: «این‌قدر با اون انبر لعنتی نزن روی شونه من، همه لباسامو سوزوندی ابله.» اسی در کشویی فولکس‌واگن اسقاطی مرحوم پدربزرگش را باز کرد و هر سه پیاده شدند.

منوچ: «همش پرید لعنتی.»

اسی: «بسوزه پدر عاشقی.ببین به چه روزی افتادیم.»

منوچ: «به کدوم روز؟ مگه ما چمونه؟ ما که معتاد نیستیم، فقط بیکاریم. برای سرگرمی و تفریح دور هم جمع می‌شیم و... .»

اسی: «خب بابا! جمع کن این بساطو. الان سر و کله مادربزرگم پیدا می‌شه.»

سه نفری مشغول جمع کردن بساط شدند. اسی: «ولی حیف شد. سپر به سپر بودیم. یه کم دیگه مونده بود بهشون برسیم.»

منوچ: «غمت نباشه داداش، فقط بجنب بریم پول سوخت سفینه رو جور کنیم. سوخت که جور شد امشب دیگه می‌گیریم‌شون.»

عماد: «و... و... و... ولی اونا ک... ک... کلی دورشدن تا حالا.»

منوچ: «من یه راه میان‌بر از طریق کهشکان آندرومدا بلدم که ما رو بهشون می‌رسونه.»

اسی: «برای پول سوخت امشب برنامه خاصی داری؟»

منوچ: «برنامه دارم، خوبشم دارم.»

اسی و عماد با تعجب به منوچ نگاه کردند و یک‌صدا گفتند: «واقعا؟!» منوچ سرش را خاراند و گفت: «راستش هنوز نه، ولی احساس می‌کنم یه برنامه‌های توپی می‌خواد بیاد توی سرم.» منوچ رفت و کنار دیوار حیاط بیخ کپه‌ای از خرت و پرت‌های دورریختنی نشست و به فکر فرورفت. بعد از چند دقیقه فکر کردن یا چرت زدن گفت: «من می‌گم بریم از همین اتاق پذیرایی مادربزرگت، از همون ظروف نقره یا چه می‌دونم از اون چینی خوشگلا یکی دو تا قرض بگیریم و آبشون کنیم.» اسی گفت: «آقای خلاق، چینی خوشگلا تموم شدند. نصف‌شو بردیم فروختیم. نصف دیگه‌ام تو راه از دستمون افتاد شکست. نقره‌ها رو هم از وقتی مادربزرگ فهمید داره کم می‌شه برد خونه خاله‌ام دادشون به اونا.»

منوچ با خرت و پرت‌ها بازی می‌کرد. یک گلدان شکسته، یک جعبه پر از شیشه‌های خالی نوشابه، یک صندلی فلزی تاشو و بین همه آنها یک چادر مسافرتی بسته بندی شده نظرش را گرفت. آن را برداشت.

اسی: «خونه خاله‌ام اینا، اینی که الان توش نشسته‌ان نه، اون خونه قبلی‌شون که فروختنش  الان دو ساله که خالیه.»

منوچ: «تو هم آلزایمر گرفتی اسی. اونجا رو که دو سه ماه پیش رفتیم. از پاتروم لامپ بگیر تا کلید و پریز برق و دستگیره در و شیر دستشویی، همه رو وا کردیم.»

اسی: «راست می‌گی یادم نبود. ولی چوب پرده‌ها، اونا رو وا نکردیم.» منوچ: «د وا بده دیگه اسی جون، آخه چوب پرده کجای جیب ما رو می‌گیره؟»

چراغ‌های داخل ساختمان روشن شد. عماد گفت: «ما... ما... مادربزرگت بیدار شد.» سه نفری به سرعت از منزل مادربزرگ خارج شدند. تمام بساط‌شان را در کوله‌ای ریخته بودند که روی دوش عماد بود. اسی دست‌ها را در جیب فروبرده و تنها چیزی که در دست منوچ دیده می‌شد همان چادر مسافرتی بود.

اسی: «اینو دیگه چرا با خودت آوردی؟ نکنه می‌خوای بفروشیش؟» منوچ: «نه  بابا، اینو برای توی پارک برداشتم. وقتی می‌خوایم چرت بزنیم. برای اینکه تابلو نباشیم می‌ریم این تو.»

اسی: «آره این روزا مسافرای زیادی میان توی پارک چادر می‌زنن. اصلا شاید تونستیم از روی بار و بندیل‌شون یه چیز دندون‌گیری به رسم امانت بلند کنیم.»

آقا فرامرز همسایه متلک‌اندازشان که جلوی در خانه‌اش مشغول دستمال‌کشی شیشه اتومبیل بود با دیدن‌شان گفت: «به‌به آقایون ورزشکارا، کجا به سلامتی با این کوله و اون چادر و... ؟»

اسی: «داریم می ریم کوه.»

فرامرز: «کدوم کوه؟ قله خوشبو؟ اسی جان انبرت کو؟ داش منوچ منقلت کو؟»

این را گفت و زد زیر خنده. اسی توی دلش گفت: «مرض. پس فردا صبح که استارت زدی و دیدی باتری ماشینت نیست، اون‌وقت بخند.»

* * *

روی نیمکت پارک نشستند. منوچ داشت زور می‌زد چادر را از بسته‌بندی‌اش خارج کند. اسی و عماد توی نخ آدم‌های دور و بر و دارایی‌های‌شان بودند.

عماد: «اون پ... پ... پسره گوشی اپ... اپ... .»

اسی: «اصلا حرفش رو هم نزن. این گوشیای موند بالا راست کار ما نیست. غلام کوچه درختی یکی از اینا رو هفته پیش کف رفته بود. از طریق ماهواره ردشو زدند و توی دست‌به‌آب گیرش انداختن.»

بالاخره منوچ موفق شد چادر را برپا کند. سه نفری سرهای‌شان را توی چادر بردند. تقریبا سالم بود، غیر از کف آن که وسطش سوراخ بزرگی داشت. سوراخی که معلوم بود بر اثر سوختگی است.

عماد: «م... م... من یه فکری به ذ... ذ... ذهنم رسید. آ... آ... آدامس دارین؟»

منوچ: «خوبی؟ با آدامس می‌خوای کف سوراخ چادر رو درست کنی؟»

عماد:« نه ب... ب... بابا! چادرو بیاریدش اینجا! آدامس هم بدید تا بهتون بگم... .»

...

* * *

اخبار: «باند سرقت از صندوق صدقات شناسایی و دستگیر شد. مجرمین دستگیر شده در پارک‌ها و مناطق پر از مسافر سطح شهر با برپایی چادر خود بر روی صندوق صدقات فضا و فرصت این کار را برای خودشان ایجاد می‌کردند.»

مجرم اول: «اینا رو پخش نکنین یه‌وقت. دست زیاد می‌شه ها.»

مجرم دوم: «م... م... من رو ش... ش... شطرنجی کنید بی‌زحمت.»

مجرم سوم: «ای کاش هیچ وقت با شما دو تا دوست نشده بودم.»

احمد نوری/

نویسنده و طنزپرداز

نظرات کاربران 0 نظر