تغییر اسم مواد مخدر، شگرد قاچاقچیان برای فریب جوانان


06 مهر 1399 22 بازدید

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یاریگران زندگی به نقل پایگاه خبری پلیس، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با تأکید بر اینکه مخدر نوظهور نداریم، تصریح کرد: قاچاقچیان اسامی مواد مخدر و روانگردان‌ها را تغییر می‌دهند تا جذابیت ایجاد شود.

سردار مجید کریمی درباره ظهور و بروز مواد مخدر با نام‌های جدید اظهار داشت: ۸۳۰ عنوان NPS در دنیا شناخته شده است؛ این تعداد مواد با علائم مشخص و مشابه است؛ که غالباً با تغییر فرمول‌های ریزی جا به جا شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی با تأکید بر اینکه مخدر نوظهور نداریم، تصریح کرد: قاچاقچیان اسامی مواد مخدر و روانگردان‌ها را تغییر می‌دهند تا جذابیت ایجاد شود و برای مخاطبانشان هر روز مواد مخدر را با یک نام فریبنده عرضه می‌کنند، اما اغلب این مواد روانگردان بوده و قدرت تخریبی بالایی دارند، اگرچه اسامی‌شان فریبنده است.

این مقام مسئول در ادامه گفت : مخدرها اسامی‌شان با یکدیگر فرق دارد؛ روانگردان‌هایی هستند که فرمولشان یکی است و بر اساس نظریه‌های پزشکان، عمده مشخصه‌شان تخریب مغز به گونه‌ای است که غیرقابل جبران بوده و حتی بعد از درمان نیز قابل بازسازی نیست.

سردار مجید کریمی در پاسخ به دیگر پرسشی در خصوص آزمایشگاه‌های پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: آزمایشگاه‌های این پلیس اظهارات جدید در خصوص مواد نوظهور را رصد کرده و مواد را مورد آزمایش قرار می‌دهد و اگر ماده جدیدی باشد حتماً و به موقع به مردم اطلاع‌رسانی می‌کند تا از آسیب آن در امان بمانند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه شناسایی و دستگیری سر شبکه‌های توزیع مواد مخدر از اولویت‌های پلیس است، تاکید کرد: به قاچاقچیان مواد مخدر در فضای مجازی و حقیقی اجازه جولان نمی‌دهیم و با تمام ظرفیت اقدامات مقابله‌ای را عملیاتی می‌کنیم.

 

 

نظرات کاربران 0 نظر